Jedinečná mezinárodní soutěž Řemeslo/SKILL 2019

středa, 25 září 2019 14:59 | Ing. Vladimír Richtr

Již devátý ročník této unikátní mezinárodní soutěže se uskutečnil na vysokomýtském náměstí ve dnech 17. 9. až 19. 9. 2019. Své síly změřilo rekordních 70 soutěžících z 20 škol. Dvoučlenná družstva soutěžila v oborech zedník, zednické práce, montér suchých staveb, obkladač, instalatér a truhlář.

Soutěž je jedinečná nejen v celé ČR, ale i v okolních státech svou koncepcí, časovým záběrem a náročností na soutěžící. Jednotlivá řemesla na sebe plynule navazují a je tak simulována skutečná stavba. Soutěžící se tedy musí vypořádat i s nepřesnostmi, které jim předchozí řemeslníci zanechali.

Hlavním pořadatelem soutěže je naše škola a občanské sdružení Erudio, spolupořadateli pak Pardubický kraj a město Vysoké Mýto. Velkou podporu má tato akce i u sponzorů – výrobců nebo prodejců technologií, materiálů a výrobků, kteří na soutěž dodali materiál, ceny pro vítěze a soutěž finančně podpořili. Zástupci firem byli i v hodnotících komisích, pečlivě sledovali počínání soutěžících a na konci soutěžní družstva vyhodnotili. Mezi hosty, kteří soutěž navštívili, byl i Ing. Bohumil Bernášek, radní zodpovědný za školství Pardubického kraje.

Součástí „SKILLU“ byly i soutěže pro žáky základních škol, které probíhaly v budově školy a přímo na náměstí, kde žáci plnili praktické úkoly z různých oborů. V letošním roce s organizací doprovodného programu pro návštěvníky „SKILLU“ významně pomohlo Mikádo – středisko volného času. Zorganizovalo soutěže, při kterých se využila řada stavebních materiálů.

Jak to vše dopadlo z pohledu umístění žáků naší školy? Přes velkou konkurenci se opět neztratili!

V oboru instalatér Adam Rejman a Jan Zerzán zůstali těsně pod stupni vítězů a obsadili pěkné 4. místo.

Družstvo zedníků ve složení Martin Vojtíšek a Martin Valíček (žáci třetího ročníku) se umístilo na výborném 3. místě z devíti družstev.

V letošním ročníku měla naše škola také zastoupení trochu netradičně v oboru zednické práce. Lukáš Peťovský (žák třetího ročníku) spolu s Danielem Kováčem ze SŠ a ZŠ Žamberk obsadili také 3. místo.

A to nejlepší na závěr – Ondřej Beran a Jaromír Rouha, kteří soutěžili v truhlářských dovednostech, ovládli celou soutěž a obsadili 1. místo!

Všem našim soutěžícím gratulujeme k dosaženým výsledkům a zároveň děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Poděkování samozřejmě patří všem, kteří se podíleli na úspěšném průběhu soutěže. Nelze zapomenout ani na žáky naší školy a učitele odborného výcviku, kteří po celou dobu tvořili technické zázemí soutěže.